modely letadla | modely auta| modely lodě | modely vrtulníků
RC modely vrtulníků
RC modely vrtulníků se staly v posledních měsících velkým hitem. Vzrůstající obliba těchto modelů bez pochyby souvisí nejen s jejich snadnou dostupností, ale také s letitou tradicí leteckého modelářství.
Mikrovrtulníky Vrtulníky s elektromotorem Vrtulníky se spalovacími motory Kontakt

Vrtulníky s elektromotorem

Současná nabídka RC vrtulníků s elektrickým motorem je velmi pestrá a jistě si vybere každý potencionální zájemce. Ceny těch nejmenších  modelů, jejichž velikost se pohybuje okolo 50cm, začínají pod pěti tisíci korunami. Vrtulníky této kategorie se dodávají většinou v provedení ARF (sestavený model) nebo KIT (klasická stavebnice), což znamená, že si musíte extra dokoupit vysílač, serva, elektromotor, akumulátory pohonné jednotky, gyroskop, atd. Na trhu však najdete i několik kompletně složených modelů (tzv. RTF = Ready to Fly). Příkladem jsou modely Blade 400 3D RTF, Griffin 450 RTF nebo Innovator MD530 RTF, jejichž cena se pohybuje okolo deseti tisíc korun. Provozní náklady jsou však při samotném létání (na rozdíl od modelů se spalovacími motory a zkušené pilotáži) zanedbatelné.


Popis vrtulníku

RC modely vrtulníků s elektromotorem jsou ideální volbou do městských aglomerací, protože své okolí neobtěžují hlukem ani zplodinami. Díky novým technologiím již také není problém pořídit v této kategorii více než jeden metr dlouhé modely. Moderní střídavé motory jsou totiž dostatečnou zárukou kvality a nezřídka poskytují stejný výkon jako motory spalovací. Snižování hmotnosti akumulátorů a zvýšené výkony elektromotorů umožňují už i v této kategorii stavět modely z daleko pevnějších materiálů, než tomu bývalo dříve, a proto jsou současné elektrovrtulníky vhodné i pro začínající piloty, kteří se prvotním nehodám jistojistě nevyhnou. Pilotáž takovýchto vrtulníků už totiž bývá daleko náročnější a po celou dobu výdrže akumulátorů, které na jedno nabití udrží stroj ve vzduchu přibližně 10 až 15 minut, musí být pilotmaximálně soustředěný.


Údržba

Velkou výhodou vrtulníků s elektrickým pohonem je téměř bezúdržbový provoz. Jsou totiž navrhovány tak, aby se počet možných oprav snížil na minimum. Většinu nehod tak přežije váš elektrovrtulník bez nutnosti dalších investic, což přispívá k velkému rozvoji této kategorie mezi ostatními RC modely. Nic totiž není více frustrující než to, že musíte místo létání a zábavy hledat příčiny poruch, jako se tomu často stává u modelů se spalovacími motory.