modely letadla | modely auta| modely lodě | modely vrtulníků
RC modely vrtulníků
RC modely vrtulníků se staly v posledních měsících velkým hitem. Vzrůstající obliba těchto modelů bez pochyby souvisí nejen s jejich snadnou dostupností, ale také s letitou tradicí leteckého modelářství.
Mikrovrtulníky Vrtulníky s elektromotorem Vrtulníky se spalovacími motory Kontakt

Vrtulníky se spalovacími motory


Kategorie vrtulníků se spalovacími motory zahrnuje modely, které mají nosný rotory o délce 120cm a větší. Díky výkonným motorům mají tyto modely velice robustní kostru a větší rozměry zajišťují velmi dobrou stabilitu i při zhoršených povětrnostních podmínkách. Jejich pilotáž již vyžaduje zkušeného pilota, a proto jsou některé modely dodávány i s výukovými DVD, které vám pomohou v začátcích. Ostatně výukové DVD s vhodným leteckým simulátorem by nemělo chybět ve výbavě žádného pilota. Nejen, že si u počítače díky realistickému zpracování zafixujete správné návyky, ale užijete si i spoustu legrace. Ceny simulátorů začínají na pár stokorunách, ty nejšpičkovější vás pak mohou vyjít i na pět tisíc. Stejně tak jako elektrovrtulníky, jsou i tyto modely k dostání většinou v ARF nebo KIT paketu, což vyžaduje další investice do RC souprav a ostatních doplňků, bez kterých stroj nebude létat. Celkové náklady se v této kategorii již můžou pohybovat v řádech desetitisíců korun.

 

Dělení vrtulníků se spalovacími motory

Vrtulníky se spalovacími motory se dělí do několika tříd. Nejmenší z nich je třída 30 (motory o objemu 4,9 – 6,5 ccm) s nosnými rotory o průměru 120cm. Tato třída je vhodná pro prvotní výuku pilotáže. Pro ovládání těchto modelů je dostačující šesti až sedmi kanálová RC souprava nižší střední třídy, standardní serva s kuličkovými ložisky a standardní gyroskop. Začínající piloti mohou také použít levné dřevěné listy nosného rotoru, a tudíž je následný kontakt se zemí nemusí tolik mrzet. Další třída nese označení 50 a motory mají zdvihový objem 7,5 – 8 ccm a průměr rotoru je zhruba 130cm. Tyto modely jsou většinou prodloužené verze třídy 30, mají však výkonnější motor a umožňují tak zkušeným pilotům agresivnější manévry. V prodeji jsou jak modely pro začátečníky, tak i pro zkušené piloty, které mají větší podíl kovových a uhlíkových dílů.

 

Třídy 60 a 90

Další dvě třídy - 60 a 90 – které mají objem až 15 ccm a průměr rotoru 160 cm jsou vhodné již pro zkušené piloty. Taktéž základní provedení již vyžaduje kvalitní RC soupravu, rychlá a silná serva a kvalitní gyroskop. Tyto modely jsou vhodné především pro sportovní akrobacii a extrémní 3D pilotáž. Slouží také jako základ pro stavbu maketových vrtulníků s množstvím přidaných doplňků.